Suomen energiapoliittiset ratkaisut

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Sigma957
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Niin, varmasti jokin tekijä rajoittaa sielläkin tuota, muu maankäyttö, valmistuskapasiteetti, pääomat, sopivat alueet, siirtoetäisyydet jne. Pääpointti on siinä, että täällä nähdään regulaatio ongelmaksi vaikka maa jolla se ei ole millään tavalla ongelma rakentaa suurinpiirtein samoja ratkaisuja, mutta vain eri mittakaavassa.

Ja puolalaisetkin on vissiin ihan pössejä. Ensi vuonna ottavat käyttöön 1.2 GW tuulipuiston Itämerellä ja 4 GW menee huutokaupattavaksi joulukuussa tulevaisuuden hankkeita.
Eihän tuulivoimassa itsessään mitään suoranaista vikaa ole, mutta ongelmia tulee kun sen "kapasiteetilla" aletaan tehdä laskelmia ja julistuksia miten oikeasti ollaankin jo sähköomavaraisia(keskimäärin vuoden aikana), ilman että rakentajilta vaaditaan lisäksi myös säätövoimaa. Ja koska emme ole yhden puolueen käskytyksestä toimiva Kiina, se muu markkinavoimien ehdoilla toimiva tuotanto jää yksinkertaisesti rakentamatta näillä sähkön keskihinnoilla.

Vähän hirvitti jo viime talvena katsella niitä tuotantomääriä, erityisesti nyt kun ryssä jo koeponnisti merikaapeleiden katkaisut. Mutta ollaan sentään vihreitä! Ja tosiaan, talous vielä nousuun niillä gigawattiluokan datakeskuksilla.
 
Pääpointti on siinä, että täällä nähdään regulaatio ongelmaksi vaikka maa jolla se ei ole millään tavalla ongelma rakentaa suurinpiirtein samoja ratkaisuja, mutta vain eri mittakaavassa.

Sittenhän se regulaatio kannattaa täälläkin lopettaa. Paras voittakoon.

Toki vähän epäilyttää, että näinkö kommunistien johtamassa maassa energia ei olisi politisoitunutta ja kommunistisella puolueella mitään ohjailua asiassa.

Toisaalta jos sääntely ei ole ongelma, voidaan tuulivoimaakin säädellä (esim. vaaditaan rahoittamaan säätövoimaa x määrä kwh hinnasta) ilman, että ns. markkinatalous tuhoutuu. Välttäen tulevat ongelmat.
 
Viimeksi muokattu:
Minun funtsaamossa muodostuu kuva sääriippuvaisen, siis varastoimattoman tuuli- ja aurinkoenergian sekä datakeskusmanian myötä, kuin ottaisimme tuhat itäafrikkalaista ammattilaista työvoimapulaamme paikkaamaan. Voipi ilmiintyä yllättäviä kulunkeja.
Ja se Pyhäjärven kaivokseen suunniteltu pumppuvoimalakin kapsahti.
 
Täällä ollaan sitä mieltä, että Kiina jolla ei ole juuri mitään regulaatiotaakkaa ja joka on maailman suurin energian kuluttaja tekee kaiken päin helvettiä.

Mielenkiintoista, että se kaikki energiapoliittinen viisaus on kumuloitunut tänne.

China is heavily building renewable energy sources like wind and solar, and also developing battery storage, nuclear power, and green hydrogen. The country is constructing more wind and solar capacity than the rest of the world combined, and significant battery storage is also being deployed. While China is still building some new coal power plants, it is also seeing renewable energy replace coal in its energy mix.

Googlen AI vastaus siihen mitä energiamuotoja Kiina rakentaa.
Kiinassa on täysin keskusjohtoinen järjestelmä, jossa kaikki narut ovat toisesta päästään poliittisesti KKP:n keskuskomitean ja teknillisesti KKP:n hallinnoimien ministeriöiden käsissä. Kaikki kiinalaiset yritykset vastaavat lopulta keskuskomitealle bisneksistään, ja niiden asema on olemassa ainoastaan KKP:n armosta.

Vertaaminen suomalaiseen järjestelmään ontuu siksi pahasti. Jos meillä olisi joku valtion ohjaama keskuskonsortio järjestelemässä energiabisneksiä, ja yritysten tarkoitus ei olisi tuottaa voittoa yksityisille omistajilleen, vaan ensisijaisesti kustannustehokas ja sietokykyinen sähköverkko ja -tuotanto valtiolle, ja toissijaisesti kohtuullista voittoa, vertautuisi se ehkä kiinalaiseen järjestelmään.
 
Back
Top