Ukrainan konflikti/sota

@Antares on vuosia laittanut erinomaista tilastotietoa ryssän varastovaunujen tilanteesta. Vastaan tuli kuvaaja, missä usean eri lähteen varostosaldojen keskiarvoja on vertailtu vaunu ja vuosikohtaisesti. Lukema perustuu kokonaismäärään eli sisältää niin hyvät kuin täysin raadot.

Kuten @Antares on pitkään kirjoittanut niin käytännössä kaikki T-80 -sarjan vaunut on korjattu, siirretty rintamalle ja valtaosin menetetty.

Katso liite: 125591

Tuo on kerätty "Jompyn julkisesta taulukosta" eli täältä:

https://docs.google.com/spreadsheet...AP2ovjEFV010/edit?gid=869315687#gid=869315687

Yleensä kun viittaan näihin numeroihin, kirjoitan "Jompyn taulukosta" mutta hän ei ole ainoa joka ylläpitää sitä. Virallisesti taulukon nimi on:

Stored equipment by @jonpy99, @highmarsed, @waffentraeger, @CovertCabal, @Vishun_military, @Ath3neN0ctu4

Eli nämä kaikki osallistuvat tai ovat jossain vaiheessa osallistuneet sen numeroiden päivittämiseen.

Jompy kommentoi aikaisemmin että numerot eivät ole 100% vertailukelpoisia eri laskelmien osalta, koska heidän laskentansa on parantunut ja tarkentunut sitä mukaa kun sitä on tehty vuosien aikana. Samoin hän kommentoi että vuonna 2024 he "löysivät" / "lisäsivät" useita pienempiä varastotukikohtia, joita ei oltu aikaisemmin laskettu mistä syystä numerot kasvoivat osaksi. Heidän laskelmansa ei myöskään sisällä ehdottomia romuja eli eri tukikohtien "romupihojen" panssarivaunuja, ne ovat käytännössä tyhjäksi kaluttuja runkoja, ilman torneja jotka on pinottu odottamaan romumetalliksi myyntiä.

Mutta eipä tuolla ole suurta merkitystä koska tässä ollaankin kiinnostuneita suuremmasta kuvasta ja trendistä eikä tarvita ehdotonta tarkkuutta.
 
Tatarigami_UA kirjoitti eilen julkaistussa viestiketjussaan että he eivät ole yhtä varmoja T-72B3M modernisoinnin määristä kuin mitä ovat T-90M+T-90M2 panssarivaunujen ja BMPT-tulitukivaunujen suunnitellusta "tuotannosta" (sisältää oikean uustuotannon, sekä peruskorjaukset ja peruskorjaukset + modernisoinnit).

Jompy kommentoi että tästä huolimatta suunniteltu T-72B3M vaunujen määrä täsmää hyvin varastotukikohdista poistuneiden T-72A vaunujen määrän kanssa:

I think nobody has mentioned it yet but these numbers match perfectly with the remaining T-72s in storage, including all those T-72As recently shipped to UVZ.

1760262308494.webp

-

1760262271645.webp


-

Kertauksena Jompyn julkisen taulukon numerot, "kesällä 2025" eli ennen tuoreinta poistumaa, Venäjän varastotukikohdissa oli tasan 900 kpl T-72A/Ural vaunutyyppeihin kuuluvia panssarivaunuja (Tatarigami_UA:n twitter-ketjussa jaetussa taulukossa T-72B3M modernisointien kokonaismäärä aikavälillä 2027-2036 oli yhteensä 828 kpl):

1760262899107.webp

"Kesän 2025" ja "syksyn 2025" välisenä aikana niistä oli poistunut 439 kpl, arvatenkin Uralvagonzavodin pihalle odottamaan peruskorjausta ja modernisointia.

Tatarigami_UA:n twitter-ketjussa jaetussa taulukossa oli arvailtu vuosien 2027 ja 2028 T-72B3M modernisointien määräksi yhteensä 427 kpl. Vuodesta 2029 alkaen suunnitellut modernisointimäärät laskevat selvästi, JOS tähän analyysiin on luottaminen.

Kysymys: miksi näiden modernisointi alkaa vasta vuonna 2027, miksei jo ensi vuonna tai vaikka "niin pian kuin mahdollista"?

Kenties heillä on vielä riittävä määrä T-72B vaunuja T-72B3M modernisointia varten? En tarkoita pelkästään varastotukikohtien vaunuja vaan myös Ukrainasta palaavia kunnostusta ja/tai modernisointia odottavia vaunuja.

Kenties tälle on jokin muu selitys?

-

MUOKKAUS: tästä tuli mieleen, että Venäjä teki 103. armoured repair plant pajan kanssa sopimuksen 800 kpl T-62 varastovaunun aktivoinnista ja peruskorjaamisesta ja modernisoinnista syksyllä 2022. Sen sopimuksen mukaan tuo määrä piti kyetä peruskorjaamaan kolmessa vuodessa, eli "syksyyn 2025" mennessä.

En tiedä, onko paja ollut nopeampi vai hitaampi kuin mitä sopimus vaatii, mutta varastotukikohdista lyhyellä aikavälillä ("kesä 2025" - "syksy 2025") poistunut suurehko määrä T-62 vaunuja voisi selittyä tällä (104 kpl). ELI kenties on allekirjoitettu uusi sopimus T-62 vaunujen aktivoinnista ja peruskorjauksesta ja modernisoinnista?
 
Viimeksi muokattu:
Back
Top