Iltalehti tai sanomat. 15.06 julkaistu.
puhelimella nyt täällä niin en jaksa alkaa hyppiä hakemaan linkkiä uusiksi.
Kahden Mistral-luokan helikopteritukialuksen tilaaminen Ranskasta joutui viime vuonna jäihin Ukrainan kriisin vuoksi. Kauppahinnan oli määrä olla 1,2 miljardia euroa.
Moscow Timesin mukaan uusi laiva laitettiin rakenteille jo kuukautta sen jälkeen, kun Ranskan hallinto jäädytti Mistral-laivojen kaupat. Laivan nimeksi uutisoidaan tulevan Pjotr Morgunov puna-armeijan komentajan mukaan, joka osallistui toisessa maailmansodassa Krimin Sevastopolin puolustukseen saksalaisjoukkoja vastaan.
Sotalaiva on tarkoitus liittää Venäjän laivastoon vuonna 2018, laivaston laivanrakennusosastoa johtava
Vladimir Trjapitshnikov kertoi noin viikko sitten.
Morgunov ja sen sisarlaiva, valmistumaisillaan oleva Ivan Gren, ovat pienempiä kuin Ranskasta tilatut Mistral-alukset. Morgunovilla raportoidaan olevan tilaa 300 sotilaalle, yhdelle helikopterille ja joko 40 miehistönkuljetusajoneuvolle tai 13 tankille. Mistralin kyytiin puolestaan mahtuu jopa 900 sotilasta, 16 helikopteria ja 60 panssariajoneuvoa.