Walleye olisi ollut rahan hassausta kun poistui jo 90-luvulla Maverickin tieltä. Eli vaikka sitä käytettiin vielä Desert Stormissa olisi ehkä myyjän osalta jo kerrottu ettei välttämättä lyö leiville. Vietnamissa jo käytössä.AGM-62

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Walleye olisi ollut rahan hassausta kun poistui jo 90-luvulla Maverickin tieltä. Eli vaikka sitä käytettiin vielä Desert Stormissa olisi ehkä myyjän osalta jo kerrottu ettei välttämättä lyö leiville. Vietnamissa jo käytössä.AGM-62
Olisi varmaan lähtenyt halvallaWalleye olisi ollut rahan hassausta kun poistui jo 90-luvulla Maverickin tieltä.
![]()
AGM-62 Walleye - Wikipedia
en.wikipedia.org
Sattuuko sulla olemaan tunnuksia tuonne?
Tässä kyllä huomaa kuinka asiantuntevasti meidän HX-hanketta on viety lävitse veronmaksajalle parhaalla mahdollisella tavalla, kun tarjoajan alun perin tituleeraama "mahdoton" hintaraami saadaankin riittämään ja hyvin, kun ottaa huomioon kuinka Boeing sai tuon 50+14 mahtumaan tarjoukseensa ja Saab 64+2.Yllätyksenä on tullut myös se, miten paljon valmistajakandidaatit ovat kyenneet parantamaan tarjouskokonaisuuksiaan neuvottelukierrosten aikana.
"Ensin sanotaan, että tämä teidän hintaraaminnehan on ihan mahdoton, mutta sitten kun on käyty iteraatiokierroksia, nähdään, miten valmistajat ovat pystyneet mahduttamaan suorituskykyä siihen raamiin. On syntynyt kilpailua."
Tästä lauseesta voi vetää sellaisen johtopäätöksen että pitkällä toiminta-matkalla ei ole kovin suurta merkitystä meidän valintaprosessissa.RENGON MUKAAN valmistajille esitettiin skenaarioita, joissa tyypillisesti toimitaan noin 400 km x 400 km alueella.
Vaikka matka ei olisi pitkä, niin lentoaika voi olla oleellinen määre näissä skenaarioissa. 400x400 kilometriä on muuten tuosta huolimatta kohtuullisen kokoinen pläntti aluetta toiminnalle.Tästä lauseesta voi vetää sellaisen johtopäätöksen että pitkällä toiminta-matkalla ei ole kovin suurta merkitystä meidän valintaprosessissa.
Under the plan, the Air Force would house up to 36 F-35s at the base while the service trains international student pilots and support personnel from Singapore, Poland, Finland and Switzerland, said Phillip Ulmer, spokesman for the 127th Wing at Selfridge. Those nations would be purchasing the aircraft from the U.S. military.
Other bases in the running to host the foreign military sales training center include Buckley Air Force Base in Colorado; Fort Smith Regional Airport in Arkansas; Hulman Field in Indiana; and Joint Base San Antonio-Lackland in Texas.
If Selfridge is chosen, the first contingent would involve about 150 families from Singapore moving to Michigan and living in the community, with pilots rotating out for training, Ulmer said.
A delegation from the Singapore Air Force visited Selfridge in late March to tour the base, he added, and met with Michigan Adjutant General Maj. Gen. Paul Rogers and Air National Guard Commander Brig. Gen. Bryan Teff, as well as local officials. Gov. Gretchen Whitmer addressed the group by Zoom, Ulmer said.
The Singapore group would at first relocate its F-16 training unit from Luke Air Force Base in Phoenix to the new international training center in 2023, with the intention of swapping out those aircraft for the F-35 in a couple years, Ulmer said.
Tässä peilailen vähän Hornet-hankintaa, jos se olisi toteutettu HX:n ehdoilla eli mukana pitäisi olla muutakin kuin ilmasta-ilmaan aseita.
Eli jos otetaan amerikkalaisehdokkaat käsittelyyn aseiden suhteen.
Olisiko GBU-53 SDB2 Stormbreakerin lähin vastine AGM-65 Maverick, JASSM:in sijasta sitten olisi hankittu AGM-84 SLAM, sitten JSOW oli jo tuotannossa eli sitä myös mukaan ja vielä viimeisenä mahdollisesti AGM-84 Harpooneita. Ja tietty vielä Paveway-pommia mukaan.
Niin kuin tällä(kin) palstalla tiedetään, niin lapsellisella nälvimisellä ja vittuilulla ei tee argumentointiaan uskottavammaksi.No no, kyllä tällä(kin) palstalla tiedetään, ettei se PV mitään osaa. Ei edes valita rynnäkkökivääriä, lusikkahaarukasta puhumattakaan.
Saako Saab tarjoa myös MBDA Mica ohjus ja Taurus KEPD 350 pommi ?Varmaankin noita mainitsemiasi aseita
Kriittinen ehto Venäjän menestykselle on se, etteivät Yhdysvaltain, Britannian ja Ranskan ilma-ase ja pitkän kantaman täsmäaseet pysty aloittamaan iskuja Venäjän hyökkäysvoimaa vastaan ennen kuin konflikti on jo ratkaistu.
Viive Naton kannalta kriittisissä vastaiskuissa voi johtua siitä, että Nato joutuu aluksi keskittämään ilma- ja täsmäaseensa tuhoamaan Venäjän tehokkaaksi tiedettyä ilmapuolustusta. Naton suhteellisen heikot maavoimat eivät pysty torjumaan hyökkäystä ilman oman ilma-aseen antamaa tukea.
Teksasissa voi nauttia auringosta ja Coloradossa pössytellä vapautuneesti. Kuka mitäkin preferoi![]()
![]()
Air Force considers Selfridge to host international F-35 training center
The Air Force is expected to decide soon on where to establish an international F-35 training center, and Selfridge Air National Guard Base in Harrison Township is among five candidates under consideration.eu.detroitnews.com
Eli jos ostetaan F-35 niin ekan satsin koulutus nähtävästi tapahtuu joko Arkansasissa, Coloradossa, Indianassa, MIchiganissa tai Teksasissa. Tarkentunee yhteen noista piakkoin.
Mihinkä noista palstalaiset suuntaisi mieluiten?
Hulmanissa ei vaikuttaisi lennetyn hävittäjiä sitten 2008. Eli on aika tuskaista. "Block 30 F-16C/D Fighting Falcon, 1995-2008" Siellä on sittemmin vain katseltu Predatorin ja Global Hawkin kuvaa. "The DGS is an intelligence based mission, monitoring near real time video feed from Predators, Global Hawks and other unmanned aerial vehicles hovering the skies over any military area of operation. The servicemembers will process, exploit, and disseminate the video feed, providing actionable intelligence to the ground commanders and war-fighting forces." https://en.wikipedia.org/wiki/Terre_Haute_Regional_Airport https://en.wikipedia.org/wiki/181st_Intelligence_Wing
Lackland on USAF:n koulutuspumpun päämaja. Mutta ampumistapaus ja laittomien maahanmuuttajien kokoonajopaikka, joten ei täysin vakuuta. Lämmintä toki Teksasissa. Aivan liian lämmintä kesällä.
Selfridgessa on A-10 ja KC-135:sta, mutta se on paskin osa Michigania eli Detroit.
Buckleyssa on F-16 ja paljon avaruuskamaa kun on uuden Space Forcen päämaja. (Eli sinne minusta tietysti!). Koloradon tasainen viileänpuoleinen ilmasto.
Ilmeisesti Singaporesta riippuu yllättävän paljon kun ovat päättäneet olla tässä se ensimmäinen, joka tuo jopa 150 väkeä koulutukseen kerralla. Mutta ne menevät ensin F-16 oppiin, sillä "Singapore's F-16 training operations".
Teksasissa voi nauttia auringosta ja Coloradossa pössytellä vapautuneesti. Kuka mitäkin preferoi![]()
Ton Coloradopössyttelyn suhteen toteaisin, että eikös se ollut niin, että stealht on koneelta eikä pilotilta toivottu ominaisuus?Teksasissa voi nauttia auringosta ja Coloradossa pössytellä vapautuneesti. Kuka mitäkin preferoi![]()
Taisi olla kirjoitus mallia, "Mitään en asiasta ymmärrä, mutta mielipide on vahva".Kaleva -lehdessä on tänään artikkeli hävittäjähankinnoista. Kirjoittaja on Joonas Kuikka.
Siinä tehdään arvailua, miksi vain 2 valmistajaa on ilmoittanut julkisuuteen myytävien koneiden lukumäärän. Vain Boeing ja Saab ovat olleet avoimia sen suhteen. Saabin tarjomia GlobalEye -tutkavavontakoneita kehutaan. Sehän on hyvä asia, mutta entä hävittäjät?
Boengilla on jonkinlaisia elektronisen sodankäynnin Gowler-hävittäjiä 14 kpl. Mitä ihmeen elektroonista sotaa käydään? Anteeksi vain kysymykseni, kun en ole asiantuntija. Jos venäläiset hävittäjät tulevat saadaanko ne elektronisesti tiputettua alas? Kuullostaa kummalliselta. Se Gowler siis pystyy hyökkäämään, vaikka ei ammu yhtään laukausta. ?.. Pystyy estämään vastustajien tutkia toimimasta. Jaaha. Näkeehän vihollinen jopa ilman tutkiakin eteensä vai mitä.
Tärkeä huomio oli kirjoittajalta, että muut tarjoajat eivät ehkä pysty myymään 64 konetta meille. (Koska ovat hiljaa.) Miten se vaikuttaa päätöksiin, jos lukumäärä ei täyty?
Onpa mielenkiintoisia analyysejä! Kannattaapa lukea näitä lisää.
Saisiko tekstin tänne?Kaleva -lehdessä on tänään artikkeli hävittäjähankinnoista. Kirjoittaja on Joonas Kuikka.
Siinä tehdään arvailua, miksi vain 2 valmistajaa on ilmoittanut julkisuuteen myytävien koneiden lukumäärän. Vain Boeing ja Saab ovat olleet avoimia sen suhteen. Saabin tarjomia GlobalEye -tutkavavontakoneita kehutaan. Sehän on hyvä asia, mutta entä hävittäjät?
Boengilla on jonkinlaisia elektronisen sodankäynnin Gowler-hävittäjiä 14 kpl. Mitä ihmeen elektroonista sotaa käydään? Anteeksi vain kysymykseni, kun en ole asiantuntija. Jos venäläiset hävittäjät tulevat saadaanko ne elektronisesti tiputettua alas? Kuullostaa kummalliselta. Se Gowler siis pystyy hyökkäämään, vaikka ei ammu yhtään laukausta. ?.. Pystyy estämään vastustajien tutkia toimimasta. Jaaha. Näkeehän vihollinen jopa ilman tutkiakin eteensä vai mitä.
Tärkeä huomio oli kirjoittajalta, että muut tarjoajat eivät ehkä pysty myymään 64 konetta meille. (Koska ovat hiljaa.) Miten se vaikuttaa päätöksiin, jos lukumäärä ei täyty?
Onpa mielenkiintoisia analyysejä! Kannattaapa lukea näitä lisää.