Jotenkin noin. Tai siellä on meno muuttunut katkelmiksi "Syvästä joesta"? Banjon tilalla on vain balalaikka?Lieköhän sen pitkän autoletkan tyypit kuollut nälkään kun ei oo päiväkausiin liikkunut vai ottaneet hatkat koko hommasta?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jotenkin noin. Tai siellä on meno muuttunut katkelmiksi "Syvästä joesta"? Banjon tilalla on vain balalaikka?Lieköhän sen pitkän autoletkan tyypit kuollut nälkään kun ei oo päiväkausiin liikkunut vai ottaneet hatkat koko hommasta?
Se, mitä tuossa tulee tapahtumaan on että Venäjän rajoja vartioivat joukot, tai siis niiden komentajat, ottavat haltuunsa vääjäämättä laajentuvan mustan pörssin kaupan ja siivut tuotoista sitten asianmukaisesti kaikille jakeluketjussa. Rajojen "valvonnasta" tulee entistäkin tärkeämpää liiketoimintaa.Kummasti kaveri uskoo että länsimaiset toimijat pyrkii kiertämään vientikiellot. Kazastaniin kuulemma rakennetaan uudet autotehtaat josta sitten saadaan autoja. Kaikki muutkin tavarat tuota kautta kierrättäen kuten ennenkin. Ei taida olla vientikiellon kokonaiskäsitys selvillä tai sitten yksikertaisesti paikallinen media tuommoisia rummuttaa totuutena.
Kyllähän noilla kesseille vielä vahinkoa tekee vaikka eivät ole sitä uusinta huutoa. Etenkin kevyempiä panssariajoneuvoja vastaan ja tankkejakin jos tietää mihin ampuu. Rynkyt olivatkin ihan (tai lähes) käyttämättömiä kiinalaisia -perinteisiä mutta toimivia AK-tyyppisiä.Sanna soitellut Ukrainan kollegalle. Tärkeämpi uutinen se että Suomen lähettämät kessit ja rynkyt perillä.
![]()
Suomen aseellinen apu on saapunut Ukrainaan | Verkkouutiset
Suomen aseellinen apu on saapunut Ukrainaan | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Jykevä aseistus ja jykevät viikset.Valkovenäläisiä vapaaehtoisia:
Varmaan mitään "tyhjiöitä" edes ole. Vähän kuitenkin epäilen, että ammusten ruudin lähtiessä palamaan ei oikein mikään niitä pysty sammuttamaan. Lämpöäkin syntyy sen verran, että uskoisin näiden blowout ratkaisujen lähinnä säästävän miehistön eli venäläisittäin sen vähemmän tärkeän.En tyhjiöstä tiedä, enkä pikaisella googlettelulla löytänyt tälläistä. Normaalit sammutusjärjestelmät toimii ihan halonilla tai hiilidioksidilla, joka syrjäyttää hapen taistelutilasta.
60 mm heitin on meillä aiemmin todettu tehottomaksi.Sattumoisin pohdiskelin eilen partioaseeksi 60mm heitintä, joss on käytetty kevyitä materiaaleja ja jonka kantama olisi sen 1-2km luokkaa. Tällaisella olisi hyvä ja halpa kutitella kevyitä kolonnia, jotka on saatu ruuhkautettua.
Luulisin, että kessit kyllä, mutta rynkyt jäi meille. Ihan satavarma tämä tieto ei ole.Sanna soitellut Ukrainan kollegalle. Tärkeämpi uutinen se että Suomen lähettämät kessit ja rynkyt perillä.
![]()
Suomen aseellinen apu on saapunut Ukrainaan | Verkkouutiset
Suomen aseellinen apu on saapunut Ukrainaan | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Mistä revit 5000 ydinaseita? Venäjällä on alle 1500 ydinkärkeä ja joku 600 laukaisulaitetta (ohjusta/pommittajaa). Tässä vaiheessa minua vituttaa niin rankasti se että venäjä perseilee miten huvittaa, niin rehellisesti sanottuna pidän todennäköisempänä että USA saa venäjän ydinasearsenaalin tuhottua ensi-iskussa jos havaitsevat ryssän alkavan laukaista omia asettaan.No, juuri ne ydinaseet. Jos olisi kyseessä tavallinen ydinaseeton valtio, niin silloin toki olisi ruuvia hyvä kiristää loppuun asti, mutta tässä nyt ei vaan valitettavasti ole. Sanotaan, että Putin ajetaan nurkkaan ja se on tosiaan niin kahjo, että päättää ampua kaikki Venäjän ydinaseet. Sanotaan, että muut eivät pääosin ole samaa mieltä ja 99%:n todennäköisyydellä laukaisu kaatuu siihen, että ketju pettää jossain vaiheessa. Mutta olisitko sinä valmis ottamaan 1%:n todennäköisyyden sille, että Venäjä ampuu 5000 ydinasetta ympäri maailmaa? Tai edes sille, että se ampuu 1%:n todennäköisyydellä 1%:n ydinarsenaalistaan, eli 50 ydinohjusta?
Itse olin tuota "cope cage" termiä käyttänyt jo aiemminkin. Ei kyllä huono että Wikipediaankin tuo on päätynyt.Ukraina voittanut Wikipedian taistelun.
Ryssien grillikatokset tankkejensa päällä ovat nyt sielä nimetty "Cope cages"
Katso liite: 58001
Tom Of Belarus!Valkovenäläisiä vapaaehtoisia:
Mitenkäs se huolto sujuu kun kusi jo niillä aiemmilla joukoilla.USA: Putin on lähettänyt lähes kaikki Ukrainan rajoille kokoamansa joukot maahan
Venäjän presidentti Vladimir Putin on lähettänyt lähes 100 prosenttia Ukrainan rajoille kuukausien aikana kokoamistaan joukoista Ukrainaan. Arvion esittää nimettömänä esiintyvä yhdysvaltalainen puolustusviranomainen uutistoimisto Reutersille.
Yhdysvaltojen mukaan rajoilla oli noin 150 000 sotilasta, kun Venäjä aloitti hyökkäyksensä.
Reutersin lähde kertoo lisäksi, että Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagon on lähettänyt 500 sotilasta lisää Eurooppaan viikonlopun aikana. Siten sillä on nyt Euroopassa kaikkiaan 100 000 sotilasta.
Kyseessä on pelote, jonka tarkoituksena on estää sotaa leviämästä Ukrainasta lähialueille.