Talous ei kestä nykyistä tilannetta, mutta ei se tarkoita etteikö taloutta uhrattaisi sotakaluston tuotantoon. Sama juttuhan se oli 1980-luvulla, että sotakoneiston rakentamiseen ja ylläpitoon menevät menot ajoivat maan vararikkoon.
Se, että säällisin kustannuksin kunnostettava kalusto on loppumassa varastotukikohdista, ei myöskään tarkoita sitä, että kalusto olisi vielä loppumassa sotaväeltä. Jos kaluston haaliminen varastoista kunnostettavaksi ja kunnostamisen nopeus on jotakuinkin kyennyt paikkaamaan tappioita, on aktiivisella sotaväellä yhä jotakuinkin määrävahvuus, vaikkakin vaihtelevaa, kalustoa. Tämän lisäksi on vielä se määrä, joka on kunnostettavana tällä hetkellä (sekä evakuoitu vaurioitunut kalusto että varastotukikohdista kunnostettavaksi lähetetty), ja joissain artikkeleissa myös se, joka on vielä varastotukikohdissa kunnostamatta. Tämän lisäksi on vielä uudistuotanto, joka on tällä hetkellä tosin aika pientä, koska iso osa resursseista on käytetty olemassaolevan kaluston kunnostamiseen, myös niistä joita voisi käyttää myös uudistuotantoon (mm. optroniikka, moottorit jne.).
Noin karkeasti arvioiden, Venäjällä on yhä n. 1,5-kertainen määrävahvuus kalustoa, joissain artikkeleissa vähemmän ja joissain enemmän.
Lisäksi huomattava määrä tuosta ripeästä tuotannosta on juuri tätä vanhan käyttökelvottomassa kunnossa olevan kaluston kunnostusta käyttökuntoon.
Aivan. MT-LB:n kohdalla on huomioitava se, että Venäjä todennäköisesti suunnitelee korvaavansa sen leveätelaiset versiot pohjoisen joukoillaan Tšeljabinskin traktoritehtaan telakuorma-autoilla, kuljetus- ja rynnäkköpanssarivaunuversiot BMP-3:n versioilla ja ehkä uudella Kurganetsilla (Kurganin konetehdashan on Venäjän vaunutehtaista tehokkain ja ilmeisesti toimintakulttuuriltaan ja työmoraaliltaan paras, joten sieltä kyllä saadaan kalustoa, kuten uudistuotantoa on saatu koko sodan ajan melko hyvää tahtia), ja tykinvetäjät pyöräkalustolla. Vedettävä tykistö kelvannee heittää sotaan kaikki, ja lavettejahan jää putkien korkeamman kulutuksen takia varastoihin kuitenkin, samoin tela-alustaisellekin tykistökalustolle (joita voi rakennella sitten rauhan tultua takaisin käyttökuntoon uusia putkia valmistamalla - todennäköisesti uudet radiaalitaontakoneet ovat ensimmäisiä Venäjän sotateollisuuden hankintoja kun pakotteet puretaan). Rynnäkköpanssarivaunuista kelpaa heittää pataan kaikki ykkösbemarit, Kurganmašzavod tuottaa kuitenkin riittävää tahtia uusia; kakkosbemareita ehkä vähän säästellään? Taistelupanssarivaunuista kaikki vanha (vanhempi kuin T-72B/T-80BV) kelpaa palamaan Ukrainan aroille viimeistä myöten.
Eli tästä saadaankin sitten jo karkea lista, että mitä kalustoa Venäjä halunnee säästää jossain määrin:
- moderni ilmavoimien kalusto (on pyrkinyt säästämään koko sodan ajan)
- uudemmat taistelupanssarivaunut
- BMP-3 ja BMP-2 (tosin BMP-3:n uudistuotanto on kohtuullisen ripeää)
- telatykit (näitä tosin on varastoissa ilman putkia kuitenkin)
- uusi erikoiskalusto
Arvioisin itse, että "romukuntoisen" (oliko high_marsedin ja kumppaneiden määritelmissä erittäin huonokuntoiten sekä romun) kaluston täysi hyödyntäminen varaosiksi alkaa näkyä ensi vuonna, eikä vain pinnallinen riisuminen kulloisenkin tuotannon tarpeisiin. Uutta kalustoa alettaneen siis koota kaikki käyttökelpoiset osat romuista hyödyntäen, eli ne irtotornit ja vastaavatkin haettaneen jossain vaiheessa sieltä varikoilta, jos ne vain jollain keinolla saadaan käytettyä.
Tässä heidän yhteenvetonsa eri kalustojen osalta, tarkemmat laskelmat kunkin kategorian välilehdellä linkin takana:
LINKKI
-
Nämä edustavat tietysti sitä mitä on nähty kunkin satelliittikuvan ottamisen hetkellä. Esimerkiksi MT-Lb vaunut eivät ole tämän taulukon mukaan kokonaan loppu, mutta voidaan arvioida että ne olisivat loppuneet kuvien ottamisen jälkeen (tai ovat todennäköisesti loppuneet).
IFV-vaunujen välilehden mukaan näyttää myös siltä että valtaosa varastotukikohtien BMP-vaunuista on BMP-1 vaunuja eli BMP-2 ja BMP-3 vaunut olisi aktivoitu jo. BMP-3 on tietysti uustuotannossa, joten eivät ole pelkkien varastovaunujen varassa.
Panssarivaunujen osalta nähdään että paremman suorituskyvyn T-90, T-80U/BV sekä T-72B ovat käymässä vähiin. Sinänsä tällä ei ole valtavaa merkitystä, koska nämä ovat silti kylmän sodan vaunuja ja siten niistä puuttuvat mm. lämpötähtäimet, modernit viestivälineet, kattavampia ERA-panssarointi jne jne. Eli modernisoinnilla saadaan selvästi parempi suorituskyky jolla voidaan kompensoida vaunumallien välisiä eroja.
-
High_marsed ja Jompy ovat molemmat kommentoineet jo jonkin aikaa että varastotukikohtien tarkastelu ja vaunujen laskeminen ei ole enää niin tärkeää, koska varastovaunut alkavat käymään vähiin. Heidän mukaansa olisi tärkeämpää seurata BTRZ pajojen sekä uustuotantoa tekevien tehtaiden pihoja. Se antaisi paremman kuvan modernisointia ja/tai aktivointia ja/tai kunnostusta odottavien vaunujen määristä ja malleista. Heillä on yksi välilehti tätä varten mutta valtaosa sen numeroista on vuodelta 2023 eli kaipaisi päivitystä:
He eivät tietysti näe tehtaiden sisälle, joten tämä ei kerro varsinaista kokonaismäärää, ainoastaan pihoilla olevien vaunujen määrän ja kunnon (sikäli kun vaunun kunto on nähtävissä satelliittikuvista).
-
Eli ryssän käytettävissä olevien vaunujen kokonaismäärää koostuu Ukrainassa parhaillaan olevista + BTRZ pajoissa ja tehtaiden tuotannossa sekä pihoilla olevista + varastotukikohtien vaunut (+ arvatenkin myös jokin määrä siirrossa eli junien kyydissä olevista, liikennettä tapahtuneet tiuhaan molempiin suuntiin).
Olen miettinyt jo aikaisemmin että JOS ryssällä on jonkinlainen "punaraja" kaluston määrän osalta, niin se voisi olla sama määrä kuin hyökkäystä edeltäneenä aikana tai jokin prosenttimäärä kyseisestä määrästä. Esimerkiksi panssarivaunut, minun arvion mukaan niitä oli 2800 kpl ryssän aktiivijoukoilla ja "muutama sata" erilaisissa panssarisotakouluissa yms. yksiköissä. Olen pyöristänyt kokonaismääräksi 3000 kpl mutta on myös toisia arvioita.
Toisaalta laskin Altyn73 artikkelin avulla että vielä 2014 vuoden tienoilla ryssän aktiviijoukkojen panssarivaunujen kokonaismäärä olisi ollut noin 1600 kpl. Tähän pitää tietysti lisätä panssarisotakoulujen yms. vaunut, joten kenties numeron voisi pyöristää 2000 vaunuun.
Tämän perusteella ryssä saattaisi haluta säilyttää vastaavanlaisen määrän minä tahansa ajanhetkenä, mikä tarkoittaisi että panssarivaunujen "punaraja" voisi olla 2000 - 3000 kpl.
He valmistavat uustuotantona T-90M vaunuja, mutta en ole vakuuttunut että niiden tuotanto olisi enempää kuin 10-12 kpl per kuukausi. Voin olla väärässä, mutta en ole toistaiseksi nähnyt sellaisia merkkejä joiden perusteella niiden uustuotanto olisi tätä suurempi.
Omsktransmashin osalta ryssä on julistanut että "T-80 panssarivaunujen uustuotanto aloitetaan" mutta tästäkään ei ole nähty selviä merkkejä, joten oletan että siihen ei ole todellista valmiutta (ainakaan vielä) vaan kaikki tehtaan tuotanto on tällä hetkellä varastovaunujen kunnostusta ja modernisointia.
Tällä logiikalla ryssä aloittaisi panssarivaunujen "säästämisen" jo aikaisemmin, koska vaunuja tultaisiin käyttämään sodan jatkuessa, mutta ei kuitenkaan haluta että kokonaismäärä laskisi tuon "punarajan" alapuolelle.